شتاب‌دهنده شَبا ایده در چه حوزه‌هایی را پذیرش می‌کند؟

شتاب‌دهنده شَبا تیم های دارای ایده  در زمینه فنی- مهندسی و IT را پذیرش می‌کند.

شرایط اولیه و لازم یک تیم برای پذیرش در شتاب‌دهنده شَبا چه مواردی است؟

۱. ضروریست تمام اعضای تیم را بانوان تشکیل دهند.

۲. هم‌بنیان‌گذاران تیم، مسئول پیاده‌سازی فنی ایده هستند و شتاب‌دهنده هزینه‌ای به‌عنوان پرداخت حقوق برای توسعه امور فنی در اختیار تیم‌ها قرار نمی‌دهد.

خصوصیت ایده هایی که احتمال پذیرفته شدن دارند، چیست؟

خصوصیت اصلی ایده هایی که در حوزه های مورد تقاضا پذیرفته می شوند علاوه بر تکمیل فرم طرح کسب و کار بصورت کامل و شفاف، برخورداری از تیم منجسم می باشد. ایده ها همچنین می بایست دارای ویژگی نوآوری، قابل ارائه و همراه با بازار هدف مشخص و معین با امکان گسترش و توسعه باشند.

مالکیت معنوی ایده من در شَبا چگونه حفظ می شود؟

هر روز ایده های مختلفی در شَبا ثبت می شوند که برخی از آنها حتما شباهت هایی با یکدیگر دارند. به همین دلیل  شَبا وظیفه اخلاقی و حرفه ای خود می داند که حافظ و نگهداری امین ایده های شما باشد.

آیا ایده های بدون تیم و به تنهایی هم پذیرفته می شود؟

شَبا به دنبال تیم های پرانگیزه ، توانا و پویاست که اعضای آن دارای قابلیت های مدیریتی، بازاریابی و فنی باشد. اگه افرادی را میشناسید که میتوانند مهارت های شما را تکمیل کنند آن ها را به عنوان هم بنیانگذار یا هم تیمی دعوت کنید . اگر تنها باشید احتمال پذیرش شما خیلی خیلی کم میشود پس بهتر است با داشتن یک تیم حداقل دو نفره برای ورود به شَبا درخواست دهید .

آیا شَبا در یافتن هم‌تیمی‌ به من کمک می‌کند؟

تجربه به ما ثابت کرده مسئله هم‌تیمی و مخصوصا هم‌بنیان‌گذار یک مسئله کاملا شخصی است و بهترین نظر و تصمیم را خود اعضای تیم می‌توانند بگیرند. توصیه ما هم به شما این است که هم‌تیمی‌های خود را در ابتدای شکل‌گیری تیم از بین کسانی انتخاب کنید که مدت‌هاست آن‌ها را می‌شناسید و با هم کار کرده‌اید. البته ما به شما در این زمینه مشورت می‌دهیم و در صورت درخواست شما در جلسات جذب نیروی انسانیتان نیز شرکت می‌کنیم. شما نیز می‌توانید از شبکه‌های شَبا در راستای جذب نیرو انسانی نیز استفاده کنید.

چند نفر در هر تیم میتوانند حضور داشته باشند؟

تجربه نشان داده تیم هایی که سه الی چهار نفر موسس یا هم بنیانگذار داشته باشند ایده آل ترند اما می بایست توجه داشته باشید که یک یا دو موسس هم به سختی میتوانند به تنهایی کارهای مختلف رو پوشش دهند .

آیا می‌‌توانم از شهرهای دیگری جز تهران درخواست دهم؟

حضور تیم استارتاپی در فضای کار اشتراکی طی دوره شتابدهی، مساله‌ای حائز اهمیت است؛ به همین دلیل تیم‌هایی که بتوانند امکان استقرار خود را در تهران فراهم آورند می‌توانند از هر کجای ایران در فرایند شتابدهی وارد شوند.

آیا می شود با ایده ای که تا حدودی پیشرفت کاری داشته وارد شتابدهنده شویم؟

اگر مدتیست که استارتاپتان را راه اندازی کرده اید و تیم خوبی را تشکیل دادید و در مسیر توسعه کسب و کارتان قرار گرفتید هم میتوانید برای ورود به شَبا اقدام کنید . این ویژگی میتواند برای شما یک برتری خوب نسبت به سایر تیم ها باشد .

من می‌خواهم با توجه به تخصصم به یکی از استارتاپ‌های شتاب‌دهنده شَبا بپیوندم، چه باید کنم؟

رزومه خود را در بخش هم تیمی شو سایت، ثبت کنید تا در صورت نیاز به استارتاپ‌های مستقر در شتاب‌دهنده شَبا، معرفی گردید.

ارسال درخواست چگونه انجام می‌شود؟

ثبت اولیه ایده از طریق وب سایت شَبا (بخش شتابدهی)  و پرکردن فرم اولیه ایده به صورت آنلاین امکان‌پذیر است. پس از یک تا دو روز کاری فرم طرح کسب و کار از طریق ایمیل برایتان ارسال شده  و شما یک هفته فرصت خواهید داشت تا آن را تکمیل نموده و از طریق ایمیل ارسال نمایید.

فرایند بررسی اولیه چه مدت زمان خواهد برد؟

پس از ثبت درخواست، نتیجه بررسی اولیه ظرف مدت دو هفته به تیم‌ها اعلام خواهد شد.

فرایند اطلاع رسانی رد یا تایید چگونه است؟

در صورتی‌که درخواست شما رد یا تایید شود، از طریق ایمیل ثبت شده به فرد مورد نظر و به صورت مستقیم با ذکر دلیل اعلام خواهد شد.

مصاحبه حضوری چه زمانی برگزار خواهد شد؟

پس از پذیرش اولیه، زمان مصاحبه حضوری با تمام اعضای تیم اعلام خواهد شد.

چه زمانی نتیجه مصاحبه حضوری اعلام می‌شود؟

نتیجه مصاحبه حضوری ، حداکثر تا یک هفته پس از مصاحبه اعلام خواهد شد.

آیا حضور تمامی اعضای تیم جهت انجام مصاحبه الزامی است؟

بلی. برای مصاحبه اولیه حضور تمام اعضای تیم الزامی می‌باشد

برنامه دوره پیش‌شتابدهی به چه صورت است؟

پس از تایید در مصاحبه حضوری، تیم‌ها به مرحله پیش شتابدهی ورود پیدا خواهند کرد و در این مرحله، از دوره‌های آموزشی( همچون تیم سازی، طراحی بوم کسب و کار، اعتبارستجی ایده، کمینه محصول پذیرفتنی و…) و فضای کاری اشتراکی و مربیان مرکز استفاده خواهند نمود تا آماده ورود به دوره شتابدهی شوند.

مدت زمان دوره پیش‌شتابدهی چقدر است؟

مدت زمان دوره پیش شتابدهی ۴۵-۶۰ روز است.

معیارهای داوری در دوره پیش شتابدهی چیست؟

در انتهای دوره پیش شتابدهی، تیم ها باید بوم کسب و کار و نمونه mvp خود را تحویل داده و طی یک جلسه داوری در مدت ۱۰ دقیقه فرصت خواهند داشت تا ایده خود را ارائه نمایند.

برنامه دوره شتابدهی به چه صورت است؟

بعد از گذراندن دوره پیش شتابدهی، تیم‌هایی که به مرحله شتابدهی ورود پیدا کنند بر اساس نیاز تیم و کسب و کار برنامه‌ای متفاوت خواهند داشت.

مدت زمان دوره شتابدهی چند ماه است؟

مدت زمان دوره شتابدهی ۶ ماه است اما  بر اساس نیاز هر تیم  و تائید شتابدهنده می تواند تا ۹-۱۲ ماه تمدید شود.

خدمات شتاب‌دهی شتاب‌دهنده شَبا شامل چه مواردی است؟

۱. اختصاص فضای کاری اشتراکی، اینترنت و …

۲. ارائه کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز استارتاپ‌ها در زمینه‌های فنی و کسب و کاری

۳. ارائه مشاوره‌های فنی، کسب و کاری و حقوقی توسط شبکه مشاوران شتاب‌دهنده

۴. تخصیص سرمایه نقدی تا سقف ۴۰میلیون تومان برای تامین نیاز مالی استارتاپ در زمینه‌های عملیاتی(خرید لوازم و قطعات، مواد اولیه، ساخت نمونه، حمایت از بازاریابی و تبلیغات)

۵. فراهم‌آوردن امکان ارتباط با شبکه سرمایه‌گذاران شتاب‌دهنده برای ورود به مراحل بعدی رشد

آموزش های شما شامل چه مواردی می شود؟

آموزش های شتابدهنده به تیم ها شامل آموزش های لازم مربوط به راه اندازی و هدایت کسب و کار، آموزش های فنی، برنامه ریزی، اموزش های حقوقی و سایر آموزش های لازم برای شروع و موفقیت یک استارتاپ است.

تعهد زمانی حضور در محل شتاب‌دهنده شَبا برای اعضای تیم چقدر است؟

شتابدهنده شَبا استارتاپ‌هایی را پذیرش می‌کند که اعضای آن بتواند در طی دوره پذیرش متعهد به حضور حداقل ۲۰ ساعت در هفته در محل شتاب‌دهنده را داشته‌باشند که یک سوم این زمان می تواند به صورت دورکاری باشد.

میزان سهام شتابدهنده از استارتاپ چه میزان است؟

شَبا در ازای سرمایه اولیه و خدماتی که ارائه می کنند نهایتا  ۱۵درصد از سهام استارت آپ‌ها را تا سقف ۴۰ میلیون سرمایه گذاری دریافت می کند، برای مبالغ کمتر با همین نسبت، درصد سهام شتابدهنده کاهش می یابد.

آیا حمایت های مالی را به صورت یک جا به تیم ها پرداخت می کنید؟

حمایت مالی از تیم ها در دوره شتابدهی  براساس اکشن پلن ماهانه و با اعلام نیاز استارتاپ و پس از تایید درخواست توسط مدیر شتاب‌دهنده صورت می گیرد.

آیا شتابدهنده شَبا به اعضای تیم ها حقوق می پردازد؟

خیر.

شتابدهنده تا چه حدی در مباحث مدیریتی تیم درگیر خواهد بود؟

ایده برای شماست و مرکز شتابدهی هیچگونه دخالتی در تصمیمات شما نخواهد داشت و به عنوان سرمایه‌گذار بیشتر به خروجی تیم نظارت داریم. اما هرگاه تیم شما نیاز به آموزش یا مشاوره در زمینه مدیریت خود داشته باشد، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم.

اگر میزان سرمایه اولیه برای راه اندازی ایده بیشتر از مبلغ پیشنهادی شما باشد چه؟

در شرایط خاص در حین برنامه شتابدهی، پس از بررسی ایده و نیازمندی ها، امکان افزایش سرمایه گذاری (به صورت وام) به صورت مرحله ای تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وجود خواهد داشت که بازپرداخت آن به صورت درصد سهام به شتابدهنده می باشد.

اگر تیمی تمایل به ادامه همکاری با شتابدهنده شَبا نداشت یا به هر دلیلی ادامه فعالیت برایش مقدور نبود میتواند از حضور در دوره شتابدهی انصراف دهد؟

قطع همکاری در دوره پیش‌شتابدهی به هر شکل امکان‌پذیر است و پس از آن تیم هیچ هزینه‌ای را در قبال خدماتی  که تا آن مرحله از شتابدهنده دریافت کرده است، پرداخت نمی‌کند. اما پس از داوری و ورود تیم به دوره شتابدهی، تیم نمی‌تواند قطع همکاری نماید و اگر چنین اتفاقی بیفتد کلیه مالکیت مادی و معنوی به شتابدهنده واگذار خواهد شد.

مشارکت شتابدهنده در شرکت ثبت شده تیم های پذیرفته شده تا چه زمانی است؟

مشارکت شتابدهنده در شرکت‌های ثبت شده به صورت سهام‌داری و دائمی است (مسلمأ میزان سهام شتابدهنده با توجه به افزایش سرمایه ممکن است تغییر داشته باشد) مگر زمانی که شتابدهنده به هر دلیل مایل به واگذاری سهام خود باشد.